• THE CHOSEN - 4 sæsoner nu på Netflix

  • Planer om FRA HELVEDES BLÆKHUS-filmatisering

  • TERNET NINJA nu på Netflix udover Viaplay, MAX og Prime Video

  • Oscarvinderen DRUK nu på Netflix udover Viaplay, MAX, Prime Video, dvd og blu-ray

  • Den kristne film FAMILY CAMP nu til leje på Viaplay

  • FREMMED - DET FØRSTE OPGØR nu på dvd

  • UNDER STJERNERNE PÅ HIMLEN på dvd og blu-ray

  • Den kristne film LARS AND THE REAL GIRL TV2 | 20-07-25 | kl. 00.45

Filmbrug

28.01.2025

Føreren og forføreren

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen
Propagandaminister Joseph Goebbels var manden bag film og nyheder under anden verdenskrig. Vel at mærke med den sandhed, de ønskede at sprede.

PROPAGANDA SOM DRIVKRAFT 

Hvordan slap Tysklands magthavere afsted med at udrydde seks millioner jøder? Hvordan kunne det lykkes dem at føre krig mod alle nabolandene, så store dele af landets unge og voksne mænd blev dræbt? Hvordan fik de lov til at bruge stort set hele landets budget på oprustning og krig? Svaret på alle tre spørgsmål er: Propaganda! Filmen handler om Joseph Goebbels, som var propagandaminister i Tyskland fra 1933 til 1945. Den fører os helt ind i hjertet af propagandaens virkemåder.

Set fra Goebbels side
Titlen "Føreren og forføreren" siger, hvem filmens to hovedpersoner er. Forføreren Goebbels træder i forgrunden. Han er stort set med i alle filmens scener. Hitler er med, fordi han overordnet set var hovedpersonen i nazismen. Goebbels var ganske vist af den opfattelse, at det var ham, der havde skabt Hitler, og har filmen ret, er der nok noget om det. Filmens fortælling begynder i marts 1938 og slutter i april 1945. Vi føres gennem hele krigen, som den så ud for Goebbels. Han var en overbevist nazist, men han var ikke altid imponeret af Hitlers og de andre lederes evne til at præsentere deres planer for folket. Vi møder derfor også hans argumentation for, hvordan propagandaen skulle udføres. "Vi benytter os af sandheden, så længe den gavner os," siger han et sted. En væsentlig del af propagandaen var at lave film. Filmen Jud Süss - i ondskabens tjeneste (2010) handler om tilblivelsen af den antisemitiske propagandafilm "Jøden Süss" (1940), som vi ser lidt klip fra i "Føreren og forføreren".

Lidt præg af dokumentar
Der er ikke gjort meget for at finde skuespillere, der i det ydre ligner de karakterer, de skal fremstille. Det gør ikke så meget, hvis bare skuespilleren er i stand til at afspejle temperament og personlighed hos den, han skal fremstille. Det lykkes godt for Robert Stadlober at gøre Joseph Goebbels troværdig. Han kan være charmerende eller diabolsk, som det nu passer bedst. Det lykkes knap så godt for Fritz Karl at give Adolf Hitler liv. Det bliver særligt påfaldende, fordi der meget ofte krydsklippes mellem skuespillerne og originale filmklip i den samme scene.

Der er uden tvivl gjort rigtig meget for at lægge scener, replikker og taler så tæt op ad det historiske som muligt. Dette sammen med en flittig brug af velvalgte autentiske filmklip giver "Føreren og forføreren" lidt præg af at være en dokumentarfilm. Filmens største værdi er ikke det kunstneriske, men det troværdige billede, den giver af, hvor meget en veltilrettelagt propaganda kan føre en hel befolkning vild. Det er særligt skræmmende, at propagandaen tilsyneladende også er med til at overbevise Hitler og de andre magthavere om, at de handler rigtigt.

En væsentlig film
Anden verdenskrig kostede 60 mio. mennesker livet, heraf 6 mio. jøder. Holocaustoverleveren Margot Friedländer får det sidste ord i forbindelse med rulleteksterne: "Jeg overlevede det. Jeg kan tale på vegne af dem, der ikke kan tale. Jeg taler ikke kun for de 6 millioner jøder, men for alle de mennesker, der blev dræbt dengang. Mennesker er nødt til at respektere mennesker. Vi er alle ligeværdige. Ligeværdige kommer vi til denne verden. Derfor er det ubegribeligt at så mange mennesker var medvirkende til slå mennesker ihjel og ikke anerkende mennesker som mennesker. Vær mennesker. Det er det vigtigste.

Primo Levi - en overlevende fra Auschwitz - er allersidst citeret for at sige: "Det skete ... Derfor kan det ske igen. Det er kernen i, hvad vi har at sige." I dag må vi desværre sige, at det er sket igen. Det sker hver gang, der udbryder krig. Og også når der opstår alvorlige politiske spændinger. Derfor er det en væsentlig film.

Filmen er kommet på dvd og blu-ray




Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle filmbrug


Hvad er en film og tro-aften?

Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Christian Thomsen 11.07.2025

En filmaften ud fra kirke eller missionshus kan væ[mere]


Freud's Last Session - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 11.07.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "F[mere]


The Good Lie - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 18.06.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "T[mere]


Verdens værste menneske - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 10.06.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med de[mere]


The Giver - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 24.05.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med sc[mere]


Sirocco og vindenes verden

Sirocco et le royaume des courants d'air

Adventure, Animation, Familiefilm, TEMA Familiefilm A/7 år, Filmstriben.dk

Af: Søren Lodberg Jensen 03.05.2025

En billedskøn og melankolsk animationsrejse ind i [mere]


Nu eller aldrig - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 23.04.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]


Min mormors millioner

Lahn Mah

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Rasmus Kiilerich Breindahl 08.04.2025

Sjov og gribende drama om familiegenerationer og r[mere]


The Promise - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 05.04.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "T[mere]


Blackkklansman - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 22.03.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med fi[mere]


Solitude

Einvera

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 20.03.2025

En islandsk film om fåmælte og ensomme Gunnar, der[mere]


Kærlig hilsen, Hilde

In Liebe, Eure Hilde

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.03.2025

Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin fo[mere]


Risen - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 07.03.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med på[mere]


Origin

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 21.02.2025

Historien bag tilblivelsen af Isabel Wilkersons bo[mere]


Jesus Revolution - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 14.02.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "J[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 617
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer