• DE TRE MUSKETERER: D'ARTAGNAN nu på Viaplay

  • FILM MED KRISTNE TEMAER fx NARNIA: LØVEN, HEKSEN OG GARDEROBESKABET

  • DEN GODE SPION nu på Viaplay udover filmstriben.dk, Prime Video, dvd og blu-ray

  • BATMAN BEGINS nu på HBO Max udover Prime Video, dvd og blu-ray

  • WICKED nu på Netflix udover dvd og blu-ray

  • FATHER MOTHER SISTER BROTHER nu på dvd og blu-ray

  • MYRDET PÅ DEN FORBUDTE Ø på DRTV

  • TEMA DANSKE FILM fx biografaktuelle VORES LØFTE

Nyheder

08.07.2025

Ny DR-serie om familier i Harboøre

Af Christian Thomsen
Optagelser til en kommende dramaserie af romanen ”De bedste familier” går i gang sidst på året.


Sidst på året går DR i gang med optagelserne til den kommende dramaserie af Kim Blæsbjergs historiske roman, De bedste familier, som fokuserer på menneskelige ambitioner, ansvar og de ofte oversete omkostninger ved samfundets fremskridt. Serien bygger på virkelige hændelser omkring kemikalievirksomheden Cheminovas etablering på Harboøre Tange i 1950’erne.

I centrum for fortællingen står tre familier fra forskellige sociale lag, hvis liv bliver påvirket af Cheminovas tilstedeværelse. For ægteparret Niels og Margrethe byder fabrikken på nye muligheder og et løft i livskvalitet. For Jørn, der er driftschef, og hans kone Karin, opstår der etiske dilemmaer, som udfordrer deres samvittighed. Fabrikkens ejer Gunnar har derimod ét mål for øje: at skabe resultater – koste hvad det vil.

DR Dramas chef, Henriette Marienlund, siger om serien:
”’De bedste familier’ er en fortælling, der både rækker bagud og peger fremad. Den viser, hvordan vi som mennesker ofte vælger at se væk – ikke af ond vilje, men fordi vi ikke vil miste det, vi har opnået. Det er en stærk og nødvendig historie om ansvar, drømme og de valg, vi træffer – og DR Drama er stolte af at bringe den til skærmen.”

Bag serien står manuskriptforfatter Maja Jul Larsen, som tidligere har skabt den anmelderroste og prisbelønnede serie ”Ulven kommer”. Charlotte Sieling skal instruere serien, og hun har tidligere stået bag Margrete den første og for nyligt den anmelderroste Vejen hjem.

”De bedste familier” produceres af AppleTree Productions for DR med Dorthe Riis Lauridsen som producer, og serien forventes at få premiere i 2027.




Annoncer