• HOUSE OF DAVID (serie) på Prime Video

  • THE POPE'S EXORCIST nu på Viaplay udover dvd og blu-ray (på MAX 21/6)

  • TENET nu på Netflix udover dvd og blu-ray

  • SOLITUDE nu på dvd

  • KAJ MUNK (serie) DR2 | 16-06-25 | kl. 18.00 og de 3 følgende dage

  • SMÅ SOMMERFILM fx HJEM KÆRE HJEM

  • TEMA FILM OG TRO-AFTENER nu samtaleguide til VERDENS VÆRSTE MENNESKE

Filmbrug

12.03.2025

Kærlig hilsen, Hilde

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen
Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin forelsket i Hans, som er med i modstandsgruppen Rote Kapelle. Hun bliver involveret, og da gruppen afsløres, bliver hun anholdt. Filmen er baseret på virkelige hændelser.

OVERSKUD MIDT I DET HÅBLØSE 

En modstandsgruppe uden helte. Det er en af de måder, man kan beskrive denne film fra anden verdenskrig på. Dens styrke er at vise os en gruppe mennesker, der helt igennem opfører sig menneskeligt. Selv nogle af nazisterne har menneskelige træk. Hilde Coppi (Liv Lisa Fries) er en ung idealistisk kvinde. Hun bliver kæreste med Hans (Johannes Hegemann) og bliver gravid med hans barn. Hans er med i en kommunistisk modstandsgruppe, som har brug for de kompetencer, Hilde har. Hun er nemlig skrap på en skrivemaskine og kan håndtere en duplikator. Den kommunistiske modstandsgruppe går under navnet Rote Kapelle. De arbejder ikke med sabotage, men med antinazistisk propaganda. De spreder undergrundslitteratur, og de klæber plakater med slagord mod nazisterne op rundt om i Berlin.

Nu og dengang
Filmen har to lag. Det ene er nutiden (altså 1941), hvor vil følger, hvordan Gestapo trævler modstandsgruppen op. De bliver arresteret, forhørt med Gestapos metoder, fængslet, dømt og for de flestes vedkommende henrettet. Dette nutidslag er kronologisk. Undervejs har hovedpersonerne mange erindringsglimt, som giver os forhistorien. Disse glimt er ikke kronologiske, men karakterernes associationer, der belyser den situation, vi netop har set fra nutiden. Denne sammenfletning af nutiden og fortiden, som kun ligger et år eller to tilbage, er flettet elegant sammen. I erindringsglimtene lærer vi en idealistisk og dumdristig gruppe unge at kende. På en eller anden måde får de information om, at Hitler har tænkt sig at falde sin allierede Stalin i ryggen i et overraskelsesangreb. De får fat i en kortbølgesender og lærer at morse, så de kan advare Moskva om nazisternes planer.

En støttende hånd
Den dominerende hovedperson er Hilde (spillet formidabelt af Liv Lisa Fries). Hun er en lidt stilfærdig kvinde, der ser dem, der har brug for en støttende hånd. Denne rolle får hun også i fængslet, hvor hun oven i alt det andet føder en søn, som hun kalder Hans. Filmen er en troværdig fortælling om, hvordan nogle mennesker er i stand til at vise overskud i situationer, hvor alt ser håbløst ud.

En vattet præst
Med enkle virkemidler og eminent skuespil tegner filmen et stærkt billede af en tid, hvor ondskaben havde magten og nogle af de almindelige mennesker ikke lod sig underkue. Vi kan godt lide, når en film som denne giver os tid til eftertanke undervejs, men her er det for meget. Nogle klip er for lange, og nogle scener bliver tværet for meget ud. Det gælder efter vores mening blandt andet en temmelig anmassende sexscene. I fængslet får Hilde besøg af en præst. Han er skildret som en medlevende sjælesørger, men han er utrolig tilbageholdende med den kristne trøst. Hilde er ganske vist ikke troende, men hun er heller ikke afvisende. Det virker ikke troværdigt, at en præst, der blandt andet har ledsaget hundredvis af dødsdømte på deres sidste vandring, ikke benytter sig af en oplagt mulighed for at forkynde det kristne håb.

"Kærlig hilsen, Hilde" er bygget over et sandt kapitel i Tysklands historie. Hildes søn Hans, der stadig er i live, har været konsulent på filmen. Temamæssigt lægger denne film sig op ad Sophie Scholl - de sidste skridt, der skildrer en ung pige med en kristen drivkraft. Filmen Alene i Berlin handler om den almindelige tyskers stilfærdige, men indædte modstand mod nazismen.

Filmen er kommet på dvd.




Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle filmbrug


Hvad er en film og tro-aften?

Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Christian Thomsen 10.06.2025

En filmaften ud fra kirke eller missionshus kan væ[mere]


Verdens værste menneske - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 10.06.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med de[mere]


The Giver - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 24.05.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med sc[mere]


Sirocco og vindenes verden

Sirocco et le royaume des courants d'air

Adventure, Animation, Familiefilm, TEMA Familiefilm A/7 år, Filmstriben.dk

Af: Søren Lodberg Jensen 03.05.2025

En billedskøn og melankolsk animationsrejse ind i [mere]


Nu eller aldrig - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 23.04.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]


Min mormors millioner

Lahn Mah

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Rasmus Kiilerich Breindahl 08.04.2025

Sjov og gribende drama om familiegenerationer og r[mere]


The Promise - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 05.04.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "T[mere]


Blackkklansman - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 22.03.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med fi[mere]


Kærlig hilsen, Hilde

In Liebe, Eure Hilde

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.03.2025

Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin fo[mere]


Risen - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 07.03.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med på[mere]


Origin

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 21.02.2025

Historien bag tilblivelsen af Isabel Wilkersons bo[mere]


Jesus Revolution - Samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 14.02.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med "J[mere]


The Holdovers - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 14.02.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]


The Substance

Drama, Gyser, Science fiction, Filmstriben.dk

Af: Christian Riis Jensen 04.02.2025

Hvad gør en kvinde, der hele sit liv har levet af [mere]


Føreren og forføreren

Führer und Verführer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.01.2025

Propagandaminister Joseph Goebbels var manden bag [mere]

Viser resultater 1 til 15 af 614
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer