• Anmeldte film med JESPER KRISTENSEN som har modtaget årets ÆRES-BODIL

  • Film med stikordet PÅSKE fx RISEN - på Netflix, dvd og blu-ray

  • PIANISTEN nu på Viaplay udover dvd og blu-ray

  • THE WIZARD OF THE KREMLIN i biografen

  • PRISONERS nu på Viaplay udover Prime Video, dvd og blu-ray

  • EPIC: ELVIS PRESLEY IN CONCERT i biografen

Filmbrug

11.02.2008

Asterix og de olympiske

Af: Carsten Riis Jensen
Tegneserieheltene fra Gallien drager til OL.

Ligesom så mange andre elsker jeg tegneserierne om de uovervindelige gallere, Asterix og Obelix, og alle vennerne fra deres lille landsby. Jeg elsker humoren, elsker de mange referencer til nutiden og de ofte ustyrligt morsomme latinsk-danske undersættelser.

I årenes løb er der lavet mange tegnefilm over historierne, senest den meget dyre danskproducerede "Asterix og vikingerne". Fornøjelige og hyggelige tegnefilm, som dog slet ikke formår at fange de førnævnte sproglige undersættelser.

Det gør de nye filmatiseringer, med levende mennesker og masser af computergrafik, heller ikke. Det nærmeste, vi kommer det, er film nummer to, "Asterix og Obelix: Mission Kleopatra", som er den mest vellykkede af de indtil videre tre nye filmatiseringer.

Af sted til Olympen
Den nyeste i rækken, "Asterix og de olympiske lege", kom i biografen i vinterferien 2008. Der er delte meninger om nyfilmatiseringerne, som alle tre har franske Gérard Depardieu i rollen som tyksakken Obelix. Jeg har stor sympati for filmene – især, som nævnt, film nummer to, som kommer langt tættere på den "voksne" humor, der faktisk er i tegneserierne.

Samme sympati har jeg imidlertid ikke for den nyeste film, hvor vore to helte skal til Olympen, til de Olympiske Lege.

Galleren Romantix er vildt forelsket i prinsesse Irina, som mod sin vilje er forlovet med Cæsars søn, Brutus (I ved, ham med der endte med at dolke sin far). Irina beslutter sig for, at hun vil gifte sig med den af de to, der vinder kampene ved de Olympiske Lege. Asterix, Obelix og Miraculix tager med til Olympen, hvor de til sidst vælger at deltage uden brug af trylledrik.

En dyr film uden historie
Filmen har været afsindigt dyr. Faktisk en af de dyreste europæiske film overhovedet. Det ses – men kun på den grafiske side. Det er imponerende, så flot Romerriget, og især Olympen, er genskabt ved hjælp af CGI. Til gengæld kan man ikke se på filmens handling, at den har været dyr!

Den varer knap to timer og føles enorm langtrukken. Historien fungerer slet ikke. Der er alt for meget dialog, alt for mange gentagelser og alt for meget fokus på den selvoptagne Cæsars opgør med sin uduelige søn. Derudover er det tydeligt, at man har fokuseret på computereffekterne på bekostning af historien. Og det er bare rigtig, rigtig ærgerligt, når nu de to første film var ganske gode og sjove.

Filmen har, for mig at se, kun to virkelig interessante afsnit: Dels det store hestevæddeløb, som giver mindelser om storfilmen Ben-Hur, og som uden tvivl har kostet knaster at filme og designe, - og så slutscenen, hvor helten fra film nummer to, Linealis, dukker op i en gæsteoptræden og er med til at opfinde bl.a. fodbold og basketball.

Mine to drenge hyggede sig vældigt i biografen. Der er ingen tvivl om, at den sine steder appellerer til de 6-12-årige, men som familiefilm duer den bare ikke. Dertil er den alt for langtrukken, og jeg kan kun sige: Se film nummer et og to. De er langt bedre.




Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle filmbrug


En lille film om kunsten at dræbe

Krótki film o zabijaniu

Drama, Krimi, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 03.03.2026

En iskold film om dødsstraf og værdien af et menne[mere]


Kristne film på Netflix

Nyheder, Filmbrug

Af: Film og tro 02.03.2026

Seneste tilføjelse af kristne film på Netflix er p[mere]


Hvad er en film og tro-aften?

Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Christian Thomsen 21.02.2026

En filmaften ud fra kirke eller missionshus kan væ[mere]


Philomena - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 21.02.2026

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]


En snegls erindringer

Memoir of a Snail

Animation, Drama, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 17.02.2026

En usædvanlig sort humoristisk modellervoks-film f[mere]


En kærlighedshistorie

Krótki film o milosci

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 09.02.2026

Filmserien 'Dekalog', der er lavet af Krzysztof Ki[mere]


Mig og pingvinen

The Penguin Lessons

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.01.2026

Under et militærkup i Argentina i 1976 finder enge[mere]


Calvary - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 06.01.2026

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]


Vejen over bjergene

Der Pfad

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Familiefilm 11 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 03.01.2026

En far og hans 12-årige søn er på flugt fra nazist[mere]


Top 100 - 2025

Nyheder, Filmbrug

Af: Film og tro 17.12.2025

Det kristne filmsite ’Arts & Faith’ har for nyligt[mere]


The Shepherd - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 12.12.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med ko[mere]


Soul on Fire

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Affirm films, TEMA Biografiske film, TEMA Kristne film

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 02.12.2025

I 1987 blev 9-årige John O'Leary 100 procent forbr[mere]


Serier på DRTV er populære

Nyheder, Filmbrug

Af: Film og tro 01.12.2025

Serier på DRTV er populære. Ud fra antal visninger[mere]


Påfuglen

Pfau - Bin ich echt?

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 26.11.2025

Matthias bliver hyret til mange opgaver: at være m[mere]


Stella. Et liv - samtaleguide

Nyheder, Filmbrug, TEMA film og tro-aftener

Af: Film og tro 17.11.2025

Intro og spørgsmål til en film og tro-aften med dr[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 646
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer