• BIRTHRIGHT OUTLAW sidste dag på Viaplay er 30. marts

  • PRISONERS nu på Viaplay udover Prime Video, dvd og blu-ray

  • ALL SAINTS sidste dag på Netflix er 30. marts

  • JESUS REVOLUTION sidste dag på Viaplay er 29. marts

  • WICKED: FOR GOOD - PART 2 nu på dvd og blu-ray

  • EPIC: ELVIS PRESLEY IN CONCERT i biografen

Filmstriben

The Lost City of Z

En beretning fra den gang, der stadig var mange hvide pletter på verdenskortet. En mand og hans familie satser livet på at finde en forsvunden kultur dybt inde i Amazonas-junglen.

ActionAdventureBiografi/baseret på virkelig historieDramaFilmstriben.dk
Produktionsår: Produktionsår: 2016
Varighed: 141 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 15 år
Instruktør: James Gray,
Medvirkende: Charlie HunnamSienna MillerTom Holland,
Stikord:
 Ære,










Anmeldelse:

Af: Sprint Aagaard Korsholm - 22.09.2017



EN FAMILIES LIVSLANGE KAMP

Filmen begynder i Irland i 1905. Percy Fawcett (Charlie Hunnam) er officer i den britiske hær. Grundet hans fars dårlige optræden, er det meget svært for ham at få en karriere, så han kan rense familiens navn og vinde ære. Han øjner en mulighed, da Royal Geographical Society vil sende ham til Amazons-junglen for at kortlægge et område, der har stor politisk betydning. Percy kortlægger området og kommer på sporet af en urgammel civilisation: byen Z. Hjemme i England forsøger han at overbevise selskabet om, at det er værd at eftersøge denne by. Men tanken om, at der skulle have været en højtudviklet civilisation blandt disse "vilde" længe før den europæiske, virker absurd og frastødende på englænderne, der håner Percy. Filmen beskriver hans livs kamp for at finde denne by. Nogle gange med støtte fra de ansete kredse, andre gange med støtte fra medierne, der begynder at fatte interesse.

Jagten
Der er ingen tvivl om, at jagten på Z bliver en slags besættelse for Percy. Hans kone, Nina (Sienna Miller) føler først, at han ofrer familien for denne drøm – en tur til Amazonas tog den gang flere år. Men efterhånden deler hun hans længsel. Hun siger på et tidspunkt noget i retning af, at det at følge sin længsel må være livets mening, "Er det ikke det, vi kalder himlen?" Deres tre børn reagerer til at begynde med ret så negativt på at have en far, der er væk fra dem det meste af tiden. Men med tiden kommer de også med i familiens ønske om at finde Z. Således tager Percy på sin sidste ekspedition den ældste søn, Jack (Tom Holland), med. De to er aldrig set siden. Filmen igennem kan man spekulere på, om det mest er jagten på oprejsning for familienavnet og dets ære, der driver dem, eller det mest er fascinationen af gåden om den urgamle civilisation. De omtaler det mange gange som deres "skæbne" at lede efter Z. Deres forhold til det eksistentielle er svært at afkode. De kan tale om Gud, men udtrykker også en generel skæbnetro, og Percy får sin "skæbne" forkyndt gennem en spåkone, der læser det i hans hånd.

En lang tur
Når man ser filmen, får man et indtryk af, at den gang tog ting lang tid. Filmen tager i hvert fald lang tid. Den prøver sikkert at beskrive de virkelige hændelser ret troværdigt. Den magter dog ikke samtidig at gøre personskildringerne levende eller handlingsforløbene spændende. Man sidder med en fornemmelse af, at manuskriptforfatter og instruktør det meste af tiden, har siddet med historiebøgerne og besluttet, at de og de milepæle skal illustreres på en eller anden måde i filmen. Så særlig seværdig er den ikke. Slutningen kan af gode grunde ikke være helt autentisk, da ingen ved, hvad der blev af far og søn. Filmens forsøg på at lave en dramatisk slutning på historien virker ret søgt.

At rulleteksterne fortæller, at man faktisk for 20 år siden fandt noget, der ligner Z, tjener naturligvis salig Percy til ære – men det redder ikke filmen om jungleekspeditionerne fra at ligne en ørkenvandring.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 1.5 af 6. 2 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


En lille film om kunsten at dræbe

Krótki film o zabijaniu

Drama, Krimi, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 03.03.2026

En iskold film om dødsstraf og værdien af et menne[mere]


En snegls erindringer

Memoir of a Snail

Animation, Drama, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 17.02.2026

En usædvanlig sort humoristisk modellervoks-film f[mere]


En kærlighedshistorie

Krótki film o milosci

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 09.02.2026

Filmserien 'Dekalog', der er lavet af Krzysztof Ki[mere]


Mig og pingvinen

The Penguin Lessons

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.01.2026

Under et militærkup i Argentina i 1976 finder enge[mere]


Vejen over bjergene

Der Pfad

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Familiefilm 11 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 03.01.2026

En far og hans 12-årige søn er på flugt fra nazist[mere]


Påfuglen

Pfau - Bin ich echt?

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 26.11.2025

Matthias bliver hyret til mange opgaver: at være m[mere]


Samia – den lille drømmer

Samia: Little Dreamer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 11.11.2025

Samia var en udholdende pige i et fattigt kvarter [mere]


Grandmother

Juniper

Drama, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 06.11.2025

Teenageren Sam er ulykkelig over, at hans mor blev[mere]


Læreren der lovede havet

El maestro que prometió el mar

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.09.2025

Den unge lærer Antonio får i 1935-36 styr på skole[mere]


Skyggejagt

Les Fantômes

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 14.08.2025

Efter et fængselsophold i Syrien med tortur, blive[mere]


Heretic

Gyser, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Christoffer Winther West 29.07.2025

Hugh Grant spiller sin ondeste rolle i denne psyko[mere]


Svære sandheder

Hard Truths

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 18.07.2025

En skrubhysterisk hadefuld kvinde og hendes meget [mere]


Fremmed - det første opgør

Drama, Thriller, Filmstriben.dk, TEMA Danske film

Af: Sprint Aagaard Korsholm 14.06.2025

Første film om ”Danmark” for 6.000 år siden. To st[mere]


For fuld musik

En fanfare

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 29.05.2025

En forfærdelig situation bringer to brødre, som al[mere]


Det sidste paradis på jord

The Last Paradise on Earth

Drama, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 15.05.2025

”Det sidste paradis på jord” er et stilfærdigt dra[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 563
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer