• DA HITLER STJAL DEN LYSERØDE KANIN nu på Prime Video udover filmstriben.dk og dvd

  • TITANIC nu på Viaplay udover Prime Video, Disney+, dvd og blu-ray

  • WILDWOOD i biografen

  • MOMO OG TIDSTYVENE i biografen

  • ELEANORS SANDHED nu på Viaplay

  • UGENS FILM: KAMÆLEONEN på viaplay, TV2 Play og HBO Max

  • KRISTNE FILM PÅ NETFLIX A GREAT AWAKENING er netop tilføjet

  • Mere end 550 af de anmeldte film kan ses på FILMSTRIBEN.DK - MOTHER er netop tilføjet

Filmstriben

Stargate - en julefortælling

Stargate – en julefortelling

Det er snart jul, og far har fået job som juletræssælger. Men penge mellem hænderne er også en mulighed for en festlig aften på værtshuset Stargate. En vedkommende film om, hvordan to søstre klarer en barsk hverdag.

Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Familiefilm jul, 
Produktionsår: Produktionsår: 2025
Varighed: 91 min.

Censur: 7 år
Instruktør: Ida Sagmo Tvedte,
Medvirkende: Luiza Idrizi, Anna Drakopoulou Sverrisdóttir, Bartek Kaminski,
Stikord:
 Jul,










Anmeldelse:

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen - 11.12.2025



JUL PÅ SKYGGESIDEN 

De drømmer om en hyggelig hytte i skoven med ild i pejsen, men virkeligheden er en trang og rodet lejlighed i en boligblok og så Stargate, som er det lokale værtshus. "Jeg kan ikke holde op med at drømme," siger filmens hovedperson. Det er hendes måde at klare den barske virkelighed på. Denne stærke julefortælling handler om Ronja og hendes storesøster Melissa, og så deres alkoholiserede far, der elsker dem. Anslaget viser os en familie, hvor far hygger om sine børn med humor og varme, men køleskabet er tomt. Der sniger sig hurtigt nogle negative vibrationer ind. Melissa stoler åbenbart ikke på sin far, og det viser sig, at hendes skepsis er velbegrundet. Ronja finder et stillingsopslag som juletræssælger i Eriksens Gran. Far får stillingen, men det går, som Melissa frygtede. Den hyggelige stemning i hjemmet forandrer sig, og vi får efterhånden indblik i en virkelighed, hvor de to piger må forsøge at få det bedste ud af situationen, uden at kommunen opdager noget. For sker det, vil den lille familie bliver splittet.

En fortælling med dybde
"Stargate" er en julefortælling med en alvorlig dybde. Den er både gribende og morsomt fortalt. Personerne er troværdige. Man kommer virkelig til at holde af de to piger. Særlig Ronja med de store, udtryksfulde øjne er sød og charmerende. Hun vil også så gerne tænke godt om sin far, men det er ikke let for hende, når han ligger på sofaen og nærmest er bevidstløs efter aftenens tur til Stargate. Heldigvis er det kun en film, kan man komme til at tænke, når handlingen bliver alt for trist. Men det er jo ikke kun en film. Det er virkeligheden for alt for mange børn - også i nutidens Danmark.

Den drømmende Ronja og den kæmpende Melissa møder flere positive mennesker. Der skal så lidt til at gøre en vanskelig dag bedre. Det giver filmen flere rørende eksempler på. En flink assistent hos juletræssælgeren. En ældre svensker i boligblokken. Skolens pedel. Og ikke mindst Ronjas gode ven Mustafa, fra den flygtningefamilie, der bor i nærheden. Men vi ser også, at velmenende mennesker kan komme til at træde på den, der ligger ned, når de ikke forstår sammenhængen.

En vedkommende film
Det er en familiefilm. Det norske sprog er charmerende at høre på, men det tager tid at vænne sig til det, så det vil være svært at følge med, hvis ikke man kan læse underteksterne. Vi møder en virkelighed, som det er godt for os at blive konfronteret med, for før vi ved af det, møder vi måske selv disse børn og deres forældre. I mange skoleklasser vil der være mindst én kammerat, som hjemme lever i en lignende virkelighed. Så kan det være godt at have et lille indtryk af, hvordan det er. Filmen er bestemt ikke kun deprimerende, for midt i elendigheden er de to søstre eksempler på, at selv i en svær situation kan der være evne og vilje til at få det bedste ud af det og måske endda finde en vej ud. Ronja er et af de mennesker, der gør livet rigere, når vi lærer hende at kende.

Kan ses på Blockbuster.dk



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 5.0 af 6. 2 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Mother

Drama, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 19.05.2026

Noomi Rapace spiller Mother Teresa i filmen, der f[mere]


Kangaroo

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Familiefilm A/7 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 29.04.2026

En historie fra Australien - inspireret af virkeli[mere]


I Swear

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Biografiske film

Af: Oskar Bæk Andersen 25.04.2026

Man er både flad af grin og tårevældet i mødet med[mere]


De forbandede år 3 - Fredens pris

Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Danske film

Af: Henrik Højlund 30.03.2026

Så fik vi tredje og sidste del af De forbandede år[mere]


Kærlighedens gerninger

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film, TEMA Film og sex

Af: Sprint Aagaard Korsholm 23.03.2026

To søskende, et mystisk miljø i en sekt og en forf[mere]


En lille film om kunsten at dræbe

Krótki film o zabijaniu

Drama, Krimi, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 03.03.2026

En iskold film om dødsstraf og værdien af et menne[mere]


It Was Just An Accident

Yek tasadef sadeh

Drama, Krimi, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 02.03.2026

Det iranske drama om et torturoffer, der måske har[mere]


The Secret Agent

O Agente Secreto

Drama, Krimi, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 19.02.2026

I 1977’s militærdiktatur i Brasilien lever en mand[mere]


En snegls erindringer

Memoir of a Snail

Animation, Drama, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 17.02.2026

En usædvanlig sort humoristisk modellervoks-film f[mere]


En kærlighedshistorie

Krótki film o milosci

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 09.02.2026

Filmserien 'Dekalog', der er lavet af Krzysztof Ki[mere]


Begyndelser

Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film

Af: Henrik Højlund 30.01.2026

En særdeles vellykket film med en meget jordnær hi[mere]


Rental Family

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 26.01.2026

Brendan Fraser spiller en amerikansk skuespiller i[mere]


Battle of Oslo

Blücher

Action, Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 23.01.2026

Oberst Birger Eriksen har 9. april 1940 kommandoen[mere]


Mig og pingvinen

The Penguin Lessons

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.01.2026

Under et militærkup i Argentina i 1976 finder enge[mere]


Vejen over bjergene

Der Pfad

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Familiefilm 11 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 03.01.2026

En far og hans 12-årige søn er på flugt fra nazist[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 569
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer