• MØRKELAND nu på Netflix udover dvd og blu-ray

  • BAKKEKØBING - DET STORE OSTERÆS nu på filmstriben.dk udover Viaplay og dvd

  • DE USYNLIGE nu på Viaplay udover filmstriben.dk og dvd

  • MIN EVIGE SOMMER nu på filmstriben.dk udover dvd. Netop nomineret til Nordisk Råds filmpris

  • Bibelfilm-serien THE CHOSEN nu sæson 5 på Netflix

  • TEMA FILM OG TRO-AFTENER nu samtaleguide til den kristne film I CAN ONLY IMAGINE

  • TEMA KRISTNE FILM fx. BONHOEFFER. PASTOR. SPY. ASSASSIN

Filmstriben

Når vinden rejser sig

Kaze tachinu

Den japanske mesterinstruktør, Hayao Miyazaki, leverer en fornem svanesang om flyvemaskiner og drømme. Filmen er en værdig afslutning på en glorværdig karriere.

AnimationDramaRomanceFilmstriben.dk
Produktionsår: Produktionsår: 2013
Varighed: 126 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 7 år
Instruktør: Hayao Miyazaki,
Medvirkende: Hideaki AnnoMirai ShidaJun KunimuraHidetoshi Nishijima,
Stikord:
 Krig,










Anmeldelse:

Af: Michael Agerbo Mørch - 25.04.2014



Vi har efterhånden vænnet os til, at når den japanske animations-mester, Hayao Miyazaki, laver en ny film, så er der et potentielt mesterværk på vej. Sådan har det været siden gennembruddet Prinsesse Mononoke (1997) eller i hvert fald den megaroste Oscar-vinder Chihiro og heksene (2001). Men nu er det eftersigende slut. I hvert fald har Miyazaki selv postuleret at Når vinden rejser sig bliver karrierens svanesang. Man kunne jo håbe, at udtalelsen skyldes dramatik - hvis ikke, så har vi fået et flot punktum for instruktørens filmografi.

"Når vinden rejser sig" er en smuk rejse gennem hovedpersonen Jirôs liv. Jirô er meget nærsynet, men drømmer alligevel om at blive pilot. Han ved godt, at det er umuligt, men om natten, i drømmene, er der ingen begrænsninger. Her hersker Jirô over luftens rige. I en af de mange drømme møder Jirô den italienske aeronautiske ingeniør, Caproni, der designer nye, epokegørende fly. Det går op for Jirô, at han egentlig hellere vil være flyingeniør end pilot. Fra da af jagter Jirô drømmen om at blive verdens førende flydesigner. Karakteren Jirô er en sammenskrivning af to virkelige personer: Jirô Horikoshi og Tatsuo Hori. Det giver et usædvanligt stykke fiktion, der står og dirrer på kanten af virkeligheden.

Jirôs liv
Jirôs liv danner som sagt rammen om fortællingen, som også har udblik til nogle af de vigtigste historiske begivenheder i Japans historie i det 20. århundrede. Det historiske bliver dog aldrig det vigtigste og bliver ikke forklaret. Men fortvivl ikke. Man kan sagtens få fuldt udbytte af filmen uden fx at kende til det store Kanto-jordskælv i 1923, arbejdsløsheden og den smitsomme tuberkulose-epidemi efter depressionen i 30‘erne, fascismens frembrud og japanernes engagement med nazisterne på kanten af 40'erne, osv. Det er spændende at dykke ned i, men den personlige fortælling er stærk nok til at bære filmen - en ret flot manuskriptpræstation af Miyazaki.

Miyazaki er kendt for, at der i hans film ikke er det normale "god vs. ond"-skisma. Miyazaki ser ingen grund til at skabe denne banale dramaturgiske effekt, og det er en fremgangsmåde, som han har haft succes med i efterhånden mange film. Tidligere har jeg opfattet det som en kende naivt, men jeg har skiftet standpunkt: det tilføjer nærmere filmen en kompleksitet, som dog er underspillet. Et eksempel: Jirô bliver sat til at bygge et fly til hæren. Det viser sig senere at være det Mitsubishi A5M-fly, som de japanske kamikaze-soldater brugte under anden verdenskrig. Men rollen som skurk, helt eller uvidende bliver ikke defineret - fordi historiens spil ikke er så simpelt.

Verdensbilledet
Det japanske verdensbillede er rundet af en cirkulær livsforståelse, hvor naturen spiller en betragtelig rolle. Det kommer frem i glimt i Jirôs kærlighedshistorie, men det er ikke noget bærende tema. Faktisk er det mere en vesterlandsk eksistentialisme, der toner frem i filmen (jf. filmens indledende citat af den franske forfatter Paul Valéry: "Vinden rejser sig, og vi må prøve at leve"). Miyazaki ser verden som turbulent og uden kontrol, og vi mennesker må forsøge at navigere i kaos. Det bibelske verdensbilede er jo omvendt: på trods af voldsomme hændelser i vores liv, så er det vores trøst, at der ikke hersker kaos, men håb. Guds almægtighed bærer os igennem omskifteligheder og giver os samtidig det håb, at en dag skal alting gøres nyt.

På trods af denne verdensbilledlige skævhed (i min optik) er "Når vinden rejser sig" en fornem film, som er en værdig afslutning på en glorværdig karriere.

Filmen er kommet på dvd og blu-ray.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 5.5 af 6. 2 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Heretic

Gyser, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Christoffer Winther West 29.07.2025

Hugh Grant spiller sin ondeste rolle i denne psyko[mere]


Svære sandheder

Hard Truths

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 18.07.2025

En skrubhysterisk hadefuld kvinde og hendes meget [mere]


Sirocco og vindenes verden

Sirocco et le royaume des courants d'air

Adventure, Animation, Familiefilm, TEMA Familiefilm A/7 år, Filmstriben.dk

Af: Søren Lodberg Jensen 03.05.2025

En billedskøn og melankolsk animationsrejse ind i [mere]


Min mormors millioner

Lahn Mah

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Rasmus Kiilerich Breindahl 08.04.2025

Sjov og gribende drama om familiegenerationer og r[mere]


Solitude

Einvera

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 20.03.2025

En islandsk film om fåmælte og ensomme Gunnar, der[mere]


Min evige sommer

Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film

Af: Henrik Højlund 15.03.2025

En mor og far og deres 16-årige datter skal på fer[mere]


Kærlig hilsen, Hilde

In Liebe, Eure Hilde

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.03.2025

Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin fo[mere]


Origin

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 21.02.2025

Historien bag tilblivelsen af Isabel Wilkersons bo[mere]


The Substance

Drama, Gyser, Science fiction, Filmstriben.dk

Af: Christian Riis Jensen 04.02.2025

Hvad gør en kvinde, der hele sit liv har levet af [mere]


Føreren og forføreren

Führer und Verführer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.01.2025

Propagandaminister Joseph Goebbels var manden bag [mere]


Freud's Last Session

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 27.12.2024

En fiktiv samtale i 1939 mellem Freud og C. S. Lew[mere]


Munken og geværet

The Monk and the Gun

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 12.12.2024

Instruktøren fra det lille land Bhutan, Pawo Choyn[mere]


Vejen hjem

Drama, Thriller, TEMA Danske film, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 28.11.2024

Nikolaj Lie Kaas spiller en fortvivlet far, som ta[mere]


Perfect Days

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 01.11.2024

En midaldrende mand lever af at gøre toiletter ren[mere]


We Live in Time

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 30.10.2024

Tobias og Almut har styr på livet og er lykkelige.[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 551
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer