• TAKE SHELTER nu på filmstriben.dk udover dvd

  • HOUSE OF DAVID sæson 2 serie på Prime Video

  • ORDINARY ANGELS sidste dag på Netflix er 7. maj

  • DENGANG I MAJ sidste dag på filmstriben.dk er 15. maj

  • NEVER ALONE på VOD, fx Blockbuster.dk

  • TEMA DANSKE FILM fx biografaktuelle DE FORBANDEDE ÅR - FREDENS PRIS

  • TEMA FAMILIEFILM fx biografaktuelle MISSION BÆVER

  • TEMA FILM OG TRO-AFTENER nu samtaleguide til BIRDMAN

Filmstriben

Inside Llewyn Davis

Coen-brødrene er tilbage med en film om en folkemusiker, der kæmper for at finde vej igennem livet.

DramaFilmstriben.dk
Produktionsår: Produktionsår: 2014
Varighed: 104 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 7 år
Instruktør: Ethan CoenJoel Coen,
Medvirkende: Oscar IsaacCarey MulliganJohn GoodmanJustin Timberlake,
Stikord:









Anmeldelse:

Af: Michael Agerbo Mørch - 10.03.2014



Skåret ind til benet findes der to slags nederlag for en kunstnerisk sjæl: Den første er, at man ikke formår at skabe noget ud fra de følelser eller stemninger, man har i kroppen. Den anden, at folk ikke anerkender det produkt, man leverer. Den første udgave vises eminent i Woody Allens film "Vicki Christina Barcelona", hvor Christina (Scarlett Johanson) netop siger, at hun er frustreret, fordi hun har så meget kunst i sig, som hun ikke har håndværksmæssige evner til at udføre. I "Inside Llewin Davis" er det andet tema i fokus; Llewyn Davis er folkemusiker, men folk anerkender ikke hans talent og hans musik, og det kaster ham hele tiden ud i problemer.

Llewyn Davis kæmper med at slå igennem som solist, efter at hans tidligere makker har begået selvmord. Han har små jobs på barer i New York, men han slår ikke rigtigt igennem. Men han er kunstner, og derfor må han forfølge kunsten. Det har den eksistentielle konsekvens, at han lever på venners sofaer og forsøger at nasse lidt på dem, uden at gøre dem alt for sure. Da hans søster, der lever et veletableret liv, spørger om han ikke burde droppe musikken, svarer Davis: "Skulle jeg så bare eksistere?" Den replik rummer hele Davis' tilgang til verden. For ham er livet musik, og uden musikken opretholdes livet bare uden mening eller indhold. Når hans musik ikke bliver modtaget, står han forvirret tilbage med den afmagt, det er at leve, mens ens drømme knuses.

Oscar Isaac spiller en fremragende karakter som Llewyn Davis. Men han er samtidig filmens store problem. Isaac er ganske enkelt for smuk, dygtig og indtagende til at repræsentere et troværdigt flop! Når Isaac spiller og synger i filmen, så bjergtages man af de stemningsfulde toner, og den melodiske folk-musik rummer følelser, der spænder bredt. Men netop derfor virker det utroværdigt, at han i mange forskellige kontekster bliver afvist som middelmådig. Jeg kan ikke se scenariet for mig. Det betyder, at selvom filmen visuelt og lydmæssigt er helt i top, så rummer historien en utroværdighed, som truer med at underminere hele filmen.

En anden problematisk ting er de overtydelige symboler. Davis er en omstrejfende hankat, og netop en hankat forfølger ham i mange spøjse situationer. Ligheden mellem de to er for tydelig. Særligt da det viser sig, at ejerne af katten kalder den for Ulysses, bliver det for fladt. Ligesom Ulysses er Davis også på en rejse hjem, og den går selvfølgelig ikke som ventet. Coen-brødrene har også tidligere arbejdet med Ulysses-temaet, så der er jo spændende intertekstuelle temaer, man kan undersøge, men i nærværende film åbner det ikke historien som tiltænkt, men lukker den om sine egne postulater.

Udover disse to opstød er filmen god. Coen-brødrene viser, at de kan skrue en indsigtsfuld historie sammen, og de er ikke bange for at dvæle ved de stærke scener, uden at skulle inddrage hurtig dramatik.

Set fra et teologisk perspektiv er Davis' livssyn en arketype på en moderne afgudsdyrkelse, hvor kunsten bliver det instrument, som Davis vil forløses igennem: Slår han igennem som musiker, så bliver alt godt. Men det afsløres igen og igen, at musikken ikke kan give ham det, han egentlig søger. Fra en kristen vinkel ved man jo godt, hvem der - som den eneste - egentlig bærer det potentiale. Og det er en trøst, når man flopper som kunstner - eller menneske.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 4.0 af 6. 1 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Kærlighedens gerninger

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film, TEMA Film og sex

Af: Sprint Aagaard Korsholm 23.03.2026

To søskende, et mystisk miljø i en sekt og en forf[mere]


En lille film om kunsten at dræbe

Krótki film o zabijaniu

Drama, Krimi, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 03.03.2026

En iskold film om dødsstraf og værdien af et menne[mere]


En snegls erindringer

Memoir of a Snail

Animation, Drama, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 17.02.2026

En usædvanlig sort humoristisk modellervoks-film f[mere]


En kærlighedshistorie

Krótki film o milosci

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 09.02.2026

Filmserien 'Dekalog', der er lavet af Krzysztof Ki[mere]


Rental Family

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 26.01.2026

Brendan Fraser spiller en amerikansk skuespiller i[mere]


Battle of Oslo

Blücher

Biografi/baseret på virkelig historie, Action, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 23.01.2026

Oberst Birger Eriksen har 9. april 1940 kommandoen[mere]


Mig og pingvinen

The Penguin Lessons

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.01.2026

Under et militærkup i Argentina i 1976 finder enge[mere]


Vejen over bjergene

Der Pfad

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Familiefilm 11 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 03.01.2026

En far og hans 12-årige søn er på flugt fra nazist[mere]


Påfuglen

Pfau - Bin ich echt?

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 26.11.2025

Matthias bliver hyret til mange opgaver: at være m[mere]


Samia – den lille drømmer

Samia: Little Dreamer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 11.11.2025

Samia var en udholdende pige i et fattigt kvarter [mere]


Grandmother

Juniper

Drama, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 06.11.2025

Teenageren Sam er ulykkelig over, at hans mor blev[mere]


Læreren der lovede havet

El maestro que prometió el mar

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.09.2025

Den unge lærer Antonio får i 1935-36 styr på skole[mere]


All We Imagine As Light

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 04.09.2025

To kvinder søger håb og frihed i Mumbais mørke og [mere]


Skyggejagt

Les Fantômes

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 14.08.2025

Efter et fængselsophold i Syrien med tortur, blive[mere]


Heretic

Gyser, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Christoffer Winther West 29.07.2025

Hugh Grant spiller sin ondeste rolle i denne psyko[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 569
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer