• Spielbergs THE FABELMANS nu på Viaplay

  • DE FORBANDEDE ÅR - FREDENS PRIS nu på filmstriben.dk udover Prime Video, dvd og blu-ray

  • FÆLLESKIRKELIGT PROJEKT OM SERIEN THE CHOSEN med start i november

  • MIN KÆRE i biografen

  • DOBBELTFEJL i biografen

  • DISCLOSURE DAY nu på dvd

  • KRISTNE FILM PÅ NETFLIX COURAGEOUS er netop tilføjet

Filmstriben

Farvel hr. Haffmann

Adieu Monsieur Haffmann

I Paris 1941 vil den jødiske juveler Haffmann flygte og sælger sin butik til Mercier. Flugten mislykkes, og han skjules i kælderen under butikken. Forholdet mellem de to mænd udvikler sig til et psykologisk drama.

Drama, Filmstriben.dk, 
Produktionsår: Produktionsår: 2021
Varighed: 115 min.

Censur: 15 år
Instruktør: Fred Cavayé,
Medvirkende: Daniel Auteuil, Gilles Lellouche, Sara Giraudeau, Nikolai Kinski,
Stikord:









Anmeldelse:

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen - 12.08.2022



RACISME OG GRÅDIGHED 

Vi står foran en lille smykkebutik i Paris i maj 1941. Et skilt på facaden fortæller, at butikken er ejet af Haffmann, og ejeren, Joseph Haffmann (Daniel Auteuil), står på gaden og ser på, at en tysk soldat klæber en plakat op med teksten "Folketælling for jøder". Haffmann er jøde, så han følger sin fornemmelse af fare og forbereder sin egen og sin families flugt til det frie område. Han får sin hustru og deres tre børn sendt i sikkerhed og lover dem snarest at følge efter. Han skal lige have ordnet noget med butikken først. Haffmann har François Mercier (Gilles Lellouche) som assistent og lærling. Løsningen for butikken bliver, at Mercier overtager butikken ved en proforma købskontrakt. Efter krigen skal butikken så overdrages til Haffmann igen. Det lykket imidlertid ikke Haffmann at komme ud af Paris, så han vender tilbage til smykkebutikken. Det ender med, at Haffmann må blive i Paris. Han skjules i værkstedet i kælderen, mens François og hans hustru Blanche (Sara Giraudeau) bor i hans lejlighed på 1. sal. Den 16. juli 1942 kan Haffmann ud ad sit lille kældervindue se, hvordan nazisterne med hjælp fra det franske politi samler alle jøder og kører den væk. Det er dét filmen Beslutningen handler om.

Stærke hovedroller
Scenen er sat for et intenst psykologisk drama mellem de tre hovedpersoner. "Farvel hr. Haffmann" bygger på et teaterstykke af samme navn. Det skinner igennem, men det gør ikke spor. Hele filmen foregår stort set enten i kælderen med værkstedet eller i stueetagen med butikken eller på 1. sal i Haffmanns lejlighed, og der er kun få andre personer end Joseph, François og Blanche. De tre skuespillere, der har hovedrollerne, er så gode, at kameraet kan gå helt tæt på. De formår at forløse et manuskript, hvor det meste siges uden ord. Filmen er så intens, at vi slet ikke har brug for flere lokaliteter eller flere vigtige personer. Stemningen er gennemgående alvorlig, men der er også plads til lidt glæde og nogle humoristiske indslag.

En mand forandrer sig
Vi lærer i første omgang François at kende som en tiltalende og lidt ydmyg mand, der elsker sin Blanche og er glad for sit arbejde i smykkebutikken. Men efterhånden viser han helt andre sider af sig selv. "Vi havde intet. Nu vil han have alt," siger Blanche til Joseph. François og Blanche har den sorg, at de ikke kan få børn. François vil ikke adoptere, for en rigtig mand skal kunne gøre sin kone gravid. Han ser en mulig løsning i, at Blanche i al hemmelighed bliver gravid med Joseph. Men kan en mands kærlighed holde til, at han sender sin hustru til en anden mand, for at han skal besvangre hende? Og kan hendes?

Filmen har vigtige temaer, der ikke vedrører krigen. Men den foregår under krigen, og naturligvis spiller det ind. Hvordan forholder François sig til nazismen? Og hvordan forholder Joseph sig? Det går godt for François med butikken, men det skyldes for en stor del, at den nazistiske kommandant Jünger (Nikolai Kinski) er en trofast kunde og anbefaler butikken til andre. Desværre er racisme og antisemitisme ikke ukendte begreber i vores tid, så også af den grund er filmen vigtig.

Filmen er kommet på dvd.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 4.6 af 6. 5 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Kangaroo

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Familiefilm A/7 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 29.04.2026

En historie fra Australien - inspireret af virkeli[mere]


De forbandede år 3 - Fredens pris

Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Danske film

Af: Henrik Højlund 30.03.2026

Så fik vi tredje og sidste del af De forbandede år[mere]


Kærlighedens gerninger

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film, TEMA Film og sex

Af: Sprint Aagaard Korsholm 23.03.2026

To søskende, et mystisk miljø i en sekt og en forf[mere]


En lille film om kunsten at dræbe

Krótki film o zabijaniu

Drama, Krimi, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 03.03.2026

En iskold film om dødsstraf og værdien af et menne[mere]


It Was Just An Accident

Yek tasadef sadeh

Drama, Krimi, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 02.03.2026

Det iranske drama om et torturoffer, der måske har[mere]


The Secret Agent

O Agente Secreto

Drama, Krimi, Thriller, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 19.02.2026

I 1977’s militærdiktatur i Brasilien lever en mand[mere]


En snegls erindringer

Memoir of a Snail

Animation, Drama, Filmstriben.dk

Af: Sprint Aagaard Korsholm 17.02.2026

En usædvanlig sort humoristisk modellervoks-film f[mere]


En kærlighedshistorie

Krótki film o milosci

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Finn Andersen 09.02.2026

Filmserien 'Dekalog', der er lavet af Krzysztof Ki[mere]


Begyndelser

Drama, Filmstriben.dk, TEMA Danske film

Af: Henrik Højlund 30.01.2026

En særdeles vellykket film med en meget jordnær hi[mere]


Rental Family

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 26.01.2026

Brendan Fraser spiller en amerikansk skuespiller i[mere]


Battle of Oslo

Blücher

Biografi/baseret på virkelig historie, Action, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 23.01.2026

Oberst Birger Eriksen har 9. april 1940 kommandoen[mere]


Mig og pingvinen

The Penguin Lessons

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.01.2026

Under et militærkup i Argentina i 1976 finder enge[mere]


Vejen over bjergene

Der Pfad

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig, TEMA Familiefilm 11 år

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 03.01.2026

En far og hans 12-årige søn er på flugt fra nazist[mere]


Den nye triumfbue

L'inconnu de la Grande Arche

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 23.12.2025

Konkurrencen om at tegne et nyt prestigefyldt proj[mere]


Rejsen mod Nord

Reisen mot nord

Adventure, Animation, Familiefilm, Filmstriben.dk, TEMA Familiefilm jul

Af: Judith Hedager Vestergaard 10.12.2025

Snelandskaber, København i 1800-tallet, engle, hek[mere]

Viser resultater 1 til 15 af 565
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer