• TEMA FAMILIEFILM tilladt op til 7 år fx SIROCCO OG VINDENES VERDEN (på filmstriben.dk og dvd)

  • EXODUS på VOD fx Blockbuster.dk

  • Den kristne film BIG GEORGE FOREMAN nu på MAX og Viaplay udover blu-ray

  • Den kristne film BIRTHRIGHT OUTLAW nu på Viaplay

  • FREMMED - DET FØRSTE OPGØR på VOD, fx Blockbuster.dk

Filmstriben

En verden udenfor

The Shawshank Redemption

Man får en tro på, at et enkelt menneske kan gøre en forskel i et fængselsmiljø i denne uforudsigelige film.

DramaFilmstriben.dk
Produktionsår: Produktionsår: 1994
Varighed: 142 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 15 år
Instruktør: Frank Darabont,
Manuskript:Stephen King,
Medvirkende: Tim RobbinsMorgan FreemanBob Gunton,
Stikord:
 Mord,










Anmeldelse:

Af: Johannes Korsholm Poulsen - 13.11.2006



Den amerikanske forfatter Stephen King er af de fleste bedst kendt som ophavsmanden til "It", "Children of the Corn" og en række andre gysersucceser.

Derfor er der nok en del (bl.a. undertegnede), der i første omgang ville gå i en stor bue uden om en film baseret på noget, han har skrevet. Det er der imidlertid ingen grund til, da Stephen King faktisk er en ret dygtig forfatter, og der er i hvert fald begået to fremragende film med hans bøger som forlæg: En verden udenfor og Den grønne mil af instruktøren Frank Darabont. Begge film foregår i et fængselsmiljø i USA i første halvdel af det 20. århundrede, og begge behandler emner som menneskelighed, ondskab og godhed, så jeg vil i det følgende prøve at sammenligne dem lidt og sige noget generelt om det menneskesyn, der kommer til udtryk i de to film. (Af praktiske grunde har vi i redaktionen delt anmeldelserne i to selvstændige anmeldelser. Men læs dem begge, så du får fuldt udbytte).

Bankmanden Andy Dufresne (Tim Robbins) fængsles for det koldblodige mord på sin kone og dennes elsker. Han ankommer til et fængsel i 1940'ernes amerikanske sydsstatsmiljø og stifter hurtigt bekendtskab med livet "inden for murene". Her går livet sin trøstesløse gang, styret af på den ene side de psykopatisk voldelige fanger "The Sisters", der voldtager Andy gang på gang, og på den anden side det korrupte og magtsyge fængselspersonale, med den pengebegærlige fængselsinspektør "Norton the Warden"(Bob Gunton) i spidsen. Andy lærer dog hurtigt at begå sig i det brutale miljø, og han bliver hurtigt venner med den sorte "Red"(Morgan Freeman), som overlever på sin evne til at skaffe alverdens ting udefra. Midt i den trivielle hverdag og den megen vold og ondskab formår Andy at tilføre fængselslivet et strejf af menneskelighed ved bl.a. at få en fængselsbetjent til at give kolde øl til hans venner, til gengæld for at Andy ordner betjentens pengesager. Senere får han oprettet et velfungerende bibliotek i fængslet, og i det hele taget forsøger Andy at skabe et levende, humant miljø i en verden af håbløshed. Filmen kører hele tiden på den spænding: Hvordan kan man undgå at blive resigneret og umenneskelig i et livsnedbrydende fængselsmiljø?

Her kommer filmens menneskesyn tydeligt til udtryk. Inderst inde er mennesket godt, men det kan sagtens lade sig gøre at glemme eller undertrykke sin menneskelighed. Omkring Andy og hans venner foregår der overgreb og undertrykkelse, der virkelig får tilskueren til at gyse, som da en lettere enfoldig, meget fed mand bliver banket ihjel af betjentene den første aften i fængslet, simpelthen fordi han græder og savner sin mor! Samtidig har filmen uforglemmelige passager, hvor fangerne på den ene eller anden måde vågner op af deres søvnagtige tilstand, og bliver mennesker.

Og disse øjeblikke er nødvendige, for som det fremgår af filmen, er man nødt til at føle sig som et menneske for at vedblive at være et! Denne pointe er meget vigtig i filmen og bliver hængende i tilskueren længe efter, filmen er slut. For er det ikke også sådan "udenfor"? Er vi ikke alle sammen i fare for at synke hen i ligegyldighed og apati overfor en tilværelse, der i stigende grad bliver reguleret af frygt for de stærkes undertrykkelse af de svage, krig, had osv.?

Rent håndværksmæssig er filmen fuldstændig uovertruffen. Det siger en del, at filmen på imdb.com, som er en anerkendt hjemmeside for filmnørder (og i øvrigt et besøg værd), ligger på andenpladsen over bedste film nogensinde! Dens blanding af kolde og brutale scener og øjeblikke af menneskelig lykke hensætter én til en helt anden verden, og dens krimi-plot, som jeg med vilje har undladt at gå i detaljer med, kommer fuldstændig bag på én, første gang man ser den. Skuespillet er i top, og især Tim Robbins' gådefulde portræt af den ukuelige Andy er helt fantastisk. Man forlader virkelig filmen med en tro på, at et enkelt menneske kan gøre en forskel.

Filmen er kommet på dvd og blu-ray.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 5.4 af 6. 16 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Sirocco og vindenes verden

Sirocco et le royaume des courants d'air

Adventure, Animation, Familiefilm, TEMA Familiefilm A/7 år, Filmstriben.dk

Af: Søren Lodberg Jensen 03.05.2025

En billedskøn og melankolsk animationsrejse ind i [mere]


Min mormors millioner

Lahn Mah

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Rasmus Kiilerich Breindahl 08.04.2025

Sjov og gribende drama om familiegenerationer og r[mere]


Kærlig hilsen, Hilde

In Liebe, Eure Hilde

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.03.2025

Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin fo[mere]


Origin

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 21.02.2025

Historien bag tilblivelsen af Isabel Wilkersons bo[mere]


The Substance

Drama, Gyser, Science fiction, Filmstriben.dk

Af: Christian Riis Jensen 04.02.2025

Hvad gør en kvinde, der hele sit liv har levet af [mere]


Føreren og forføreren

Führer und Verführer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.01.2025

Propagandaminister Joseph Goebbels var manden bag [mere]


Freud's Last Session

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 27.12.2024

En fiktiv samtale i 1939 mellem Freud og C. S. Lew[mere]


Munken og geværet

The Monk and the Gun

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 12.12.2024

Instruktøren fra det lille land Bhutan, Pawo Choyn[mere]


Vejen hjem

Drama, Thriller, TEMA Danske film, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 28.11.2024

Nikolaj Lie Kaas spiller en fortvivlet far, som ta[mere]


Perfect Days

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 01.11.2024

En midaldrende mand lever af at gøre toiletter ren[mere]


We Live in Time

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 30.10.2024

Tobias og Almut har styr på livet og er lykkelige.[mere]


La chimera

Adventure, Komedie, Romance, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 24.10.2024

Europæisk film har altid været et godt modstykke t[mere]


Til verdens ende

Drama, Western, Filmstriben.dk

Af: Pelle Kviesgaard og Thomas Sæderup 19.10.2024

Viggo Mortensen leverer en blændende western-fortæ[mere]


The Conversation

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.10.2024

I juni 1945 mødtes Tito med den kroatiske ærkebisk[mere]


Lee

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.09.2024

Den amerikanske model, Lee Miller, var dygtig med [mere]

Viser resultater 1 til 15 af 546
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer