• Den kristne film ORDINARY ANGELS nu på MAX udover Viaplay

  • SMÅ SOMMERFILM fx HJEM KÆRE HJEM

  • THE CONVERSATION nu på filmstriben.dk udover dvd

  • SPIDER-MAN: ACROSS THE SPIDER-VERSE nu på Viaplay udover Prime Video, dvd og blu-ray

  • FOR FULD MUSIK i biografen

  • Den danske film VEJEN HJEM nu på Filmstriben.dk udover Netflix, dvd og blu-ray

Filmstriben

Den moderne kvinde

la Nouvelle Femme

I begyndelsen af 1900-tallet i Italien kæmper lægen Maria Montessori en omkostningsfuld kamp for kvinder og børn. Hun finder veje til at lære udviklingshæmmede børn langt mere, end man før havde troet muligt.

Biografi/baseret på virkelig historieDramaFilmstriben.dk
Produktionsår: Produktionsår: 2023
Varighed: 100 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 11 år
Instruktør: Léa Todorov,
Medvirkende: Jasmine TrincaLeïla BekhtiRafaëlle Sonneville-Caby,
Stikord:









Anmeldelse:

Af: Hanne Grove og Sprint Aagaard Korsholm - 03.08.2024



KAMP FOR DE OVERSETE 

Filmen, der i hovedtræk bygger på autentiske begivenheder, foregår i Italien i begyndelsen af 1900-tallet. Maria Montessori er en af de allerførste kvindelige læger og arbejder med en ny og revolutionerende læringsmetode over for ”idioterne”. ”Idioterne” var de børn, der udviklede sig anderledes end de fleste, fysisk og eller psykisk. De blev betragtet som håbløse, der primært skulle opbevares/skjules. Men Maria fandt veje til at lære dem langt mere, end man før havde troet muligt.

Dokumentarisk fiktion
Det er ikke en af de mest spændende film, vi har set. Rigtig mange ting skal præsenteres for at få hele historien med, og det går ud over muligheden for at komme dybere ned i hovedpersonernes karakterer. Der er bestemt rørende scener og indsigtsfulde momenter. Men man skal ikke forvente at blive underholdt. Derimod kan man trygt forvente at blive både provokeret og taknemmelig.

Provokeret og taknemmelig
At leve sig lidt ind i det totalt mandsdominerede samfund er en voldsom oplevelse. Man ved det jo godt fra historiebøgerne. Men at opleve det på denne måde gør alligevel et vist indtryk. Og især det fuldstændig anderledes syn på udviklingshæmmede børn virker oprørende. Samtidig kan man så blive taknemmelig over, at vi i dag Gud ske lov lever i et ganske anderledes samfund. Og taknemmelig for dem, der kæmpede kampen for at nå frem til dette. Også selv om denne kamp kostede dem meget. Der er dog stadig brug for den slags forkæmpere i vores samfund, hvor ”idioter” sorteres fra inden fødslen ...

To kvinder, to børn
Nu skal handlingen ikke afsløres, men hovedpersonerne kan præsenteres:

Maria Montessori (Jasmine Trinca) kæmper for børnene med en tro på at hendes nye pædagogiske metoder vil virke. Hun kæmper mod en lægestand af mænd, der er chokerede over denne kvinde, der opfører sig særdeles upassende: oprørsk og kritisk til de hæderkronede nedarvede værdier og institutioner. Hun har en elsker, men ønsker ikke at gifte sig, fordi hun ikke vil være en andens ejendom. Hendes "uægte" søn, Mario, må leve i en landsby hos en amme, for ellers vil Maria Montessori ikke kunne fungere i det etablere liv i Rom og fortsætte sin karriere.

Lili d'Angely (Leïla Bekhti) er egentlig også en kvinde, der kæmper mod det mandsdominerede samfund. Hendes strategi er den stik modsatte: hun lever af at forføre rige mænd og udnytte deres økonomi til at leve solidt i centrum af det rige borgerskab. Men hun har en datter, hun holder skjult hos sin mor langt fra sit hjem: en ”idiot”, der hedder Tina (Rafaëlle Sonneville-Caby). Da moren dør, skal hun finde et andet sted til Tina. Hun opsøger Maria for at få hende til at optage Tina på sin institution.

Der udvikler sig et venskab mellem de to kvinder. Lilis måde at leve på er med til bane vej for økonomiske ressourcer til Marias arbejde - som Lili efterhånden også involverer sig i rent praktisk (bl.a. med sin sang og sit klaverspil), så hun på den måde får en chance for en ny relation til sin datter.

Ofre
Montessori må undervejs ofre meget på det personlige plan, både i forholdet til sin elsker og til Mario. Hun kæmper for en pædagogik – både for retarderede og for alle ”almindelige” børn, der dybest set bygger på moderkaldet: kærligheden. Hendes egen overbevisning er, at hun kæmper på vegne af alle børn, også selv om denne kamp – egentlig ret så selvmodsigende i forhold til ”moderkaldet” - for en periode på en del år afskærer hende fra sit eget barn.

Børnene
For os er de vigtigste hovedpersoner i filmen de ”idioter”, der er så heldige at komme ind på Marias institution. Især Tina er fantastisk godt spillet og viser meget troværdigt et udviklingsforløb, der måske ikke er så synligt ved første øjekast, men som faktisk er revolutionerende. Men også de andre ”idioter” er vidunderlige at iagttage.

Filmen er kommet på dvd.



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 3.0 af 6. 1 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*

Alle Filmstriben


Sirocco og vindenes verden

Sirocco et le royaume des courants d'air

Adventure, Animation, Familiefilm, TEMA Familiefilm A/7 år, Filmstriben.dk

Af: Søren Lodberg Jensen 03.05.2025

En billedskøn og melankolsk animationsrejse ind i [mere]


Min mormors millioner

Lahn Mah

Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Rasmus Kiilerich Breindahl 08.04.2025

Sjov og gribende drama om familiegenerationer og r[mere]


Kærlig hilsen, Hilde

In Liebe, Eure Hilde

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 12.03.2025

Under anden verdenskrig bliver Hilde fra Berlin fo[mere]


Origin

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 21.02.2025

Historien bag tilblivelsen af Isabel Wilkersons bo[mere]


The Substance

Drama, Gyser, Science fiction, Filmstriben.dk

Af: Christian Riis Jensen 04.02.2025

Hvad gør en kvinde, der hele sit liv har levet af [mere]


Føreren og forføreren

Führer und Verführer

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.01.2025

Propagandaminister Joseph Goebbels var manden bag [mere]


Freud's Last Session

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 27.12.2024

En fiktiv samtale i 1939 mellem Freud og C. S. Lew[mere]


Munken og geværet

The Monk and the Gun

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Komedie, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 12.12.2024

Instruktøren fra det lille land Bhutan, Pawo Choyn[mere]


Vejen hjem

Drama, Thriller, TEMA Danske film, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 28.11.2024

Nikolaj Lie Kaas spiller en fortvivlet far, som ta[mere]


Perfect Days

Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 01.11.2024

En midaldrende mand lever af at gøre toiletter ren[mere]


We Live in Time

Drama, Romance, Filmstriben.dk

Af: Christian Thomsen 30.10.2024

Tobias og Almut har styr på livet og er lykkelige.[mere]


La chimera

Adventure, Komedie, Romance, Filmstriben.dk

Af: Henrik Højlund 24.10.2024

Europæisk film har altid været et godt modstykke t[mere]


Til verdens ende

Drama, Western, Filmstriben.dk

Af: Pelle Kviesgaard og Thomas Sæderup 19.10.2024

Viggo Mortensen leverer en blændende western-fortæ[mere]


The Conversation

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 15.10.2024

I juni 1945 mødtes Tito med den kroatiske ærkebisk[mere]


Lee

Biografi/baseret på virkelig historie, Drama, Filmstriben.dk, TEMA Anden verdenskrig

Af: Anette og Jørgen Hedager Nielsen 28.09.2024

Den amerikanske model, Lee Miller, var dygtig med [mere]

Viser resultater 1 til 15 af 545
<< Første < Forrige 1-15 16-30 31-45 46-60 61-75 76-90 91-105 Næste > Sidste >>
Annoncer