• MUNKEN OG GEVÆRET nu på filmstrilben.dk udover dvd

  • VOGTER nu på dvd og blu-ray

  • FREUD'S LAST SESSION på dvd

  • WONKA nu på Netflix udover MAX, dvd og blu-ray

  • THE PROMISE om Det Armenske Folkedrab DR2 | 14-03-25 | kl. 19.55

  • BLIV FILMANMELDER FOR FILM&TRO se mere

  • TEMA FILM OG TRO-AFTENER nu samtaleguides til påskefilmen RISEN

Alle anmeldelser - Action

Skeleton Crew (serie)

Den ny serie i Star Wars-universet skiller sig ud i mængden af film og serier, Disney har udgivet de seneste år

ActionAdventureScience fictionTEMA Serier
Produktionsår: 2024
Varighed: 295 min.
Omfattet af CVLI-licens
Censur: 13 år
Instruktør: Jon Watts,
Medvirkende: Kerry CondonJude LawRyan Kiera Armstrong,
Stikord:









Anmeldelse:

Af: Christian Thomsen - 11.02.2025



FREMRAGENDE EVENTYR 

Da Disney købte Lucasfilm i 2012 og dermed rettighederne til Star Wars-franchisen, lagde de ikke skjul på, at der ville komme masser af nye film og serier fra en galakse langt herfra. Og man må sige, de har holdt deres løfte. Siden 2015 er der udkommet fem film, syv liveaction serier og seks animerede serier. Og følger man lidt med på forskellige Star Wars-kanaler online, ser man hurtigt, at det deler vandende. Mange er begejstrede, og vil gerne med på endnu flere eventyr, mens andre føler, at Disney udvander franchisen for at tjene flere millioner. Min egen mening er, at de bør holde lidt igen. Være sikker på, at det er kvalitetsvarer, man præsenterer: kvalitet fremfor kvantitet.

Nu er Disney på banen igen med en ny serie: "Skeleton Crew". Denne gang tages der ikke fat på historier eller karakterer, man kender i forvejen, som med Boba Fett, Ashoka og Obi Wan-serierne, men vi møder nye helte, planeter og pirater. Og denne gang er der tale om en familieserie, hvor hovedrollerne spilles af børn.

På uventet eventyr
Historien starter på planeten At Attin, hvor vi møder drengen Wim og Neel, som er en blå elefant (for nørderne: et væsen af racen Myykian). Wim er en rod, som drømmer om eventyr og Jedi-riddere, og Neel er en stræber, som ikke har mod på det ukendte og farlige. De går på samme skole som pigerne Fern og KB, og selvom de ikke bryder sig sønderligt om hinanden, skal de snart lære at samarbejde. Ved et tilfælde finder de et gammelt rumskib i skoven, og et par uheld senere er de på vej ud i rummet og væk fra alt det trygge og kendte. Nu gælder det om at finde hjem igen, men de opdager snart, at galaksen er et farligt sted at være for fire børn, der ikke ved noget som helst om rumskibe og fremmede planeter. De møder droiden SM33 og piraten Jod, men hvem er ond og god, og kan man egentlig stole på pirater fra det ydre rum?

Forfriskende og gammeldags
Lad mig være ærlig fra starten: Det her er et fremragende og medrivende eventyr. Det er forfriskende at se en ny fortælling, som foregår i Star Wars-universet, men som ikke har noget med Skywalker og Darth Vader at gøre. Og så er det også fedt, at det er børn, der har hovedrollerne. Jeg har altid oplevet Star Wars-filmene som noget, familien kan se sammen, og derfor synes jeg ikke, det skal være alt for mørkt og uhyggeligt. "Skeleton Crew" er et godt, gammeldags eventyr. Det sættes der ekstra streg under med pirat-temaet. Stort set alt ved rum-piraterne kan associeres med de klassiske sørøvere, vi kender fra historier som Skatteøen og Peter Pan. F.eks. mangler droiden SM33 et øje, og det ene ben er ligeledes defekt. En fin måde at lede tankerne hen på det klassiske: klap for øjet og træben, som jo kendetegner en rigtig sørøver. På den måde er banditterne i denne historie, både visuelt og fortællermæssigt, interessante og spændende at følge. Kaptajnen, som i første episode udsættes for mytteri, er også en fascinerende karakter, som man ikke rigtig ved, hvor man har. Han spilles både skræmmende og charmerende af Jude Law.

Star Wars og religionen
Den første Star Wars-historie om Luke Skywalker, som er udvalgt af skæbnen til at stå op mod de mørke kræfter i universet, er skåret over den klassiske "The Hero's Journey"-skabelon. Det er en tanke om, at stort set alle historier, myter og fortællinger er modelleret ud fra samme model: En person udvælges og tager på en rejse, overvinder faren/udfordringen og vender hjem med en ny og større indsigt - i alt er der 12 nedslagspunkter på heltens rejse. Hvis man finder fortællestruktur i forskellige modeller interessant, er det værd at dykke ned i. Man vil hurtigt se, at uanset om man tænker på Star Wars, Harry Potter, Ringenes Herre, Indiana Jones eller andre fantasifulde eventyr, kan historien passe til modellen. "The Hero's Journey" er skabt af den amerikanske forfatter, Joseph Campbell, som i 1949 skrev bogen A Hero With a Thousand Faces. Modellen er senere blevet dyrket og analyseret i utallige bøger, og det fremhæves rigtig ofte, hvordan Campbells model bl.a. er inspireret af kristendommen. F.eks. er der mange ligheder med Bibelens fortælling om Moses, David og Jesus, og de forskellige ting, helten kommer ud for i Campbells model. Derfor vil der også være lighedspunkter mellem kristendommen og helterejsen i en given film, hvis den da er modelleret over Campbells model. Således også i "Skeleton Crew". I forhold til "The Hero's Journey" passer plotstrukturen spot on, og dermed kan der også drages paralleller til vigtige elementer i kristendommen. F.eks. fylder tilgivelse og nåde en del for de centrale karakterer, og det at ofre sig for andre kommer også i spil. Det er selvfølgelig ikke elementer kristendommen har patent på, men for undertegnede er det nærliggende at drage parallellen.

Man kan finde den slags sammenligninger i mange film, uanset om det er tilsigtet fra filmskabernes side eller ej. Det er interessant, og kan give anledning til gode samtaler.

Kun ét kritikpunkt
Det eneste, jeg har at udsætte på "Skeleton Crew", har noget med miljøet, serien foregår i, at gøre. Jeg elsker Star Wars-universet, og de mange galakser giver uanede muligheder for at opbygge et fedt univers i universet. Derfor synes jeg, det er et forfærdeligt valg, at man omdanner planeten At Attin til en tro kopi af jorden og nærmere betegnet et amerikansk forstadsmiljø. Her ligger huse på rad og række med græsplæne, stakit og postkasse. Børnene tager bussen til skole med madpakken, den travle mor har smurt. Moren som i øvrigt kæmper med karrieren og er stresset over at være enlig forsørger. Det var så ulideligt at se på, at jeg var tæt på at slukke for serien efter 20 minutter. Heldigvis forlader de hurtigt planeten og kommer ud på eventyr i et farverigt og anderledes univers. Det kan virke som et mærkeligt (og lidt nørdet) kritikpunkt, men det fremstår for mig som dovent og fantasiforladt manuskriptskrivning, når man er nødt til at gøre Star Wars-universet, som rummer uanede muligheder, til en kopi af samfundet, som vi kender det, bare for at lave karakter-konflikter, som publikum kan forstå. Det er at male med den brede pensel og virkelig skære tingene ud i pap, og det er ærgerligt og unødvendigt. Skaberne bag serien bør have mere tiltro til publikum.

Men det malurt, jeg drypper i bægeret her til sidst, skal ikke overskygge alle de fede ting, serien har at byde på. "Skeleton Crew" virker ny og frisk, selvom den er en i rækken af efterhånden mange film og serier om stjernekrigen. De otte episoder blev hurtigt set, og jeg er helt sikkert klar på mere eventyr med rum-pirater, blå elefanter og uvorne unger!

Kan ses på Disney+



Brugerkarakter:

Gemmer din stemme...
Bedømmelse: 5.0 af 6. 2 stemme(r).
Klik på en af stjernerne for at afgive din stemme

Ingen kommentarer
Tilføj kommentar

* - påkrævet felt

*

*
*
Annoncer