![]() |
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
- Du skal ære din hustru - I lossens time - The Perks of being a... - Den store Gatsby - When Love is not Enough - Sarah's Choice - Eduardo Verástegui v... - Alting har sin pris - Nicholas Sparks-bøge... - Valgfri virkelighed? - Fortællingen om de e... - Ser Jesus i andre fi... - Tog venner med til f... - Filmstriben - et bek... - Ny norsk bog om film... - Længsel efter fred - En dag uden krig - f... - Vejen hjem - Julebog af Max Lucad... - Succes skaber efterf... - Mange bibelske film ... - TEMA - Ved livets be... - TEMA - sportsfilm - TEMA - Israel, Vestb... - Top 10 film 2012 - Top 10 film 2011 - Top 10 film 2010 ![]() ![]() |
Kirken på vildspor Af Johan Schmidt Larsen "Jordens søjler" er flot og pompøst filmet. Den har flotte kulisser, kostumer og en troværdig miljøskildring. Skuespilpræstationerne er generelt på et højt niveau, og historien er præget af spænding og fin indlevelse. Men indimellem bliver dramatikken og virkemidlerne unødvendig voldsomme, bestialske og sexfikserede. Det er som om, instruktøren ikke formår nuancernes og antydningens kunst.
Når man i filmserien ser kirken og kirkens mænd involveret i den ene politiske og religiøse rævekage efter den anden, bliver man glad for Martin Luthers tanker om to-regiment-læren. Her prøver Luther at skelne mellem, hvad der primært hører til kirkens kompetence og virkefelt og hvad der sorterer under kongens og øvrighedens forpligtelser. Filmserien udstiller den katolske kirkes historiske svaghed for i alt for høj grad at blande sig i den politiske magtfordeling frem for at fastholde og fremhæve sine kerneområder – forkyndelse, mission og diakoni.
Når filmserien ønsker at skildre kirkens indre forhold, gør den det mangelfuldt. Det er historisk korrekt, at kirken op igennem historien har ladet sig bruge og misbruge af statsmagten. Men når "Jordens søjler" forsøger at nærme sig kristentroens indhold og natur, så kommer den aldeles til kort. Filmen indeholder masser af gregoriansk sang, ceremonier og liturgiske handlinger, men den formår på intet tidspunkt at skildre troens natur på en troværdig måde.
Forfatteren Ken Follett og filmskaberne har tydeligvis valgt at lave en spændende og medrivende historie med konspiration, intriger og korruption, hvor kirken og kongehuset fungerer som en glimrende kulisse, men de har tilsyneladende ikke nogen personlig erfaring med den kristne tro. Derfor bliver skildringen af troen og troens mennesker enten karikeret eller underlig distanceret og upersonlig. Det er egentlig ikke så mærkeligt, for vi har set det før. Det samme udvendige billede af kristendommen præger også produceren Ridley Scotts film "Kingdom of Heaven". Mange instruktører kan skildre troens udvendige aftryk, men når det gælder kernen i kristentroen, så må de fleste stå af. For her kræves der enten personlig troserfaring eller en god portion indføling og indlevelse. En film, som omhandler samme tidsperiode, men som er væsentlig mere vellykket, er "Becket". Richard Burton, der spiller biskop Tomas Becket, formår med sin underspillede og intelligente stil at fremstille en biskop, som nok er loyal mod sin konge, men som inderst inde kæmper med skyld og vanære over, at han hidtil har svigtet både sine egne og sit folks idealer."Jordens søjler" får tre stjerner. Den behandler emnet og perioden på en historisk forsvarlig måde. Samtidig har den nogle klare kunstneriske og teologiske mangler.
|
||||||||||||
| site by: steady design by: Ben Haman |
|||||||||||||